

KATECHEZA
s. Anna Czajka SJE
ROK LITURGICZNY
Adwent
Adwent rozpoczyna nowy Rok Liturgiczny nazywany inaczej Rokiem Kościelnym. Ponieważ początek Adwentu jest datą ruchomą, wyznaczamy go cofając się od daty Bożego Narodzenia (25 grudnia) o IV niedziele. Ostatnia niedziela przed 25 grudnia jest IV niedzielą. I niedziela Adwentu jest jednocześnie pierwszym dniem nowego Roku Kościelnego.
Kolorem Adwentu jest fiolet. Jest to czas przygotowania się do świąt Bożego Narodzenia oraz na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów czyli paruzję.
Okres zwykły
Okres zwykły dzieli się na 2 części. Pierwsza następuje po okresie Bożego Narodzenia i trwa do Środy Popielcowej a druga po okresie wielkanocnym i trwa do końca Roku Liturgicznego. W sumie okres zwykły posiada 34 niedziele. Pierwsza to niedziela Chrztu Pańskiego a 34 to niedziela Chrystusa Króla.
Kolor liturgiczny okresu zwykłego, to kolor zielony.
Okres Bożego Narodzenia
Jest to okres od 25 grudnia do niedzieli Chrztu Pańskiego, która jest jednocześnie 1 niedzielą okresu zwykłego.
Kolorem okresu Bożego Narodzenia jest kolor biały. Celem tego okresu jest świętowanie tajemnicy wcielenia i narodzenia Jezusa Chrystusa.
Najważniejszymi świętami w tym czasie są:
- 25 grudnia - Uroczystość Narodzenia Pańskiego
- 26 grudnia - Święto św. Szczepana - pierwszego męczennika
- Uroczystość Świętej Rodziny - pierwsza niedziela po Narodzeniu Pańskim
- 28 grudnia - Święto Świętych Młodzianków męczenników
- 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Święto Chrztu Pańskiego - pierwsza niedziela po Uroczystości Objawienia Pańskiego.
Godny obchód Bożego Narodzenia dokonuje się w szczególności poprzez:
- przygotowanie i spożycie wieczerzy wigilijnej w atmosferze miłości i przebaczenia;
- udział rodziny w liturgicznym obchodzie świąt Bożego Narodzenia (udział we Mszach świętych i przystępowanie do Komunii świętej);
- rodzinne i parafialne śpiewanie kolęd, spotkania opłatkowe, nawiedzanie żłóbków i szopek bożonarodzeniowych.
Ciekawostka!
Święta związane z Narodzeniem Jezusa obchodzimy przez 8 dni tzw. oktawę Bożego Narodzenia (25 grudnia - 1 stycznia). Podczas oktawy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielki Post
Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku. Kolor liturgiczny tego okresu to fiolet. Jest to czas przygotowania do największych świąt chrześcijańskich, czyli do tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną liturgią Wielkiego Czwartku, która jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy i wprowadza wiernych w tajemnicę wydarzeń paschalnych. Kolor liturgiczny Wielkiego Czwartku to kolor biały, a więc już kolor świąteczny. Kolor Wielkiego Piątku - pamiątki Męki i Śmierci Chrystusa - to kolor czerwony, ale już w Wielką Sobotę i tym bardziej Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego mamy kolor biały. Jak z tego wynika Triduum Paschalne należy do okresu wielkanocnego. Całe Triduum Paschalne, to największe święto chrześcijańskie - przeżywanie pamiątki Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Okres wielkanocny
Okres wielkanocny trwa od liturgii wieczornej Wielkiego Czwartku do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Kolor liturgiczny, to kolor biały.
Po okresie wielkanocnym następuje druga część okresu zwykłego.